Okolica

Kościół w Borzyszkowych

Bez wątpienia najstarszą parafią katolicką na Gochach jest parafia w Borzyszkowych, której historia sięga XIV w., a według niektórych źródeł istniała już w XIII w. Pierwotny kościół uległ spaleniu w wielkim pożarze w 1721 r., a z nim bogaty księgozbiór dokumentacji kościelnej. Świątynia została wkrótce odbudowana przez proboszcza ks. W. Kleknera. Kościół pw. św. Marcina z Tours stanowi centrum religijnego życia Gochów. XVIII-wieczna drewniana budowla jest cennym przykładem pomorskiego baroku. Kościelne wnętrze łączy nielicznie zachowane XVIII-wieczne barokowe elementy ze współczesnymi. Np. belka tęczowa o dekoracji kwiatowo roślinnej z postaciami Matki Bożej, św. Jana Ewangelisty i św. Marii Magdaleny to późnobarokowe dzieło z 1. połowy XVIII w., natomiast znajdujący się w pobliżu niej prospekt organowy pochodzi z 1982 r. Takich przykładów znajdziemy w Kościele wiele. Stare i nowe elementy współgrają z klimatem ludowego wystroju wnętrza. W 2006 roku piękna, drewniana świątynia została laureatem konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków Rzeczypospolitej Polskiej pod nazwą ?Zabytek zadbany?. Było to ukoronowanie wieloletnich starań proboszcza ks. Jana Flisikowskiego i parafian o zabezpieczenie zabytkowego kościoła przed dalszym niszczeniem. Pomorskie wiatry, duża wilgotność powietrza i niska temperatura w błyskawicznym tempie przyczyniają się do wypaczania drewna. W pasie nadmorskim drewniane stare budynki są rzadkością. Warto się w kościółku zatrzymać i posłuchać kaszubskiej mszy. Mieszkańcy Gochów śpiewają pięknie, a ich kilkuzwrotkowe religijne pieśni zgodnie z wielowiekową tradycją muszą być odśpiewane do końca. Z kościołem sąsiaduje najstarsza nekropolia w Gminie Lipnica – cmentarz rzymskokatolicki, którego część przykościelna pochodzi jeszcze ze średniowiecza (www.parafia-borzyszkowy.pl).

Kościół w Brzeźnie Szlacheckim

Jedną z najstarszych parafii katolickich na Gochach jest parafia w Brzeźnie Szlacheckim, której historia sięga XIV w. Pierwotny kościół uległ spaleniu w wielkim pożarze ok. 1715 r. Kościół został wkrótce odbudowany przez proboszcza W. Kleknera i teraz stanowi perłę budownictwa ludowego na Kaszubach. Świątynię opartą na lokalnych wzorach i tradycji budowlanej wznieśli miejscowi cieśle.

Kościół w Borowym Młynie

Kościół w Borowym Młynie to jeden z nielicznych w regionie przykładów budownictwa z 1. ćwierci XX wieku, prezentujący eklektyczny styl z tendencją do uproszczonych form. Za plebanią na ziemi parafialnej postawiono w 2006 r. drogę krzyżową w formie czternastu krzyży. Nabożeństwa na drodze krzyżowej odbywają się trzy razy do roku: w Wielki Piątek, Dzień Ojca (23 czerwca) oraz przed odpustem sierpniowym. (http://borowymlyn.parafia.info.pl).

W tym miejscu w latach 1889-1967 stała świątynia ewangelicka

Drewniany młyn w Osusznicy

Drewniany młyn z 1570 r., nad rzeką Osusznica.

Tartak w Hamer Młynie

Obecnie jest jedynym czynnym i najlepiej zachowanym tego typu obiektem na Gochach.

Cmentarz wojenny z II wojny światowej

Miejsce wiecznego spoczynku znalazło około 500 żołnierzy radzieckich i niemieckich poległych w tym rejonie na początku marca 1945 roku.

XIX-wieczne kaszubskie chëcze w Gliśnie i Zapceniu.

 

Najstarszy tartak w Borowym Młynie

Najstarszy tartak znajdował się w Borowym Młynie bo od 1492 r. Pomiędzy jeziorem Gwiazda i Gwieździńcem na jego przesmyku już przed 1835 r. istniał młyn o nazwie Brzeziński Młyn, który przetrwał do początku drugiej wojny światowej.

Huta szkła na Wieczywnie

Huta szkła powstała już w 1788 r. i widnieje jako Glasfabrik. Swoją działalność zakończyła w 1860 roku.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE POWIATU BYTOWSKIEGO… Kliknij TU!